- Mfr. #:
- TOP232P
- Description:
- IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Internal-Switch-s | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Series | TOPSwitchR-FX |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Output-Isolation | Isolated |
| Control-Features | Frequency Control |
| Topology | Flyback |
| Supplier-Device-Package | DIP-8B |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Duty-Cycle | 78% |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Frequency-Switching | 66kHz ~ 132kHz |
| Power-Watts | 15W |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
More Information
Part No. TOP232P is now available at OMO. Request a quote of TOP232P please use the request quote or email us a RFQ.
TOP232P Price & Stock
Power Integrations TOP232P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Touchstone Systems | TOP232P | 190 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T16:32:47Z |
| Sierra IC | TOP232P | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TOP232P due to regional differences or acquisition. TOP232P may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc