- Mfr. #:
- TOP242Y
- Description:
- IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Internal-Switch-s | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Series | TOPSwitchR-GX |
| Supplier-Device-Package | TO-220-7C |
| Package-Case | TO-220-7 (Formed Leads) (6 Leads) |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Output-Isolation | Isolated |
| Control-Features | Frequency Control |
| Topology | Flyback |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Frequency-Switching | 66kHz ~ 132kHz |
| Duty-Cycle | 66.50% |
| Power-Watts | 22W |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
More Information
We can supply Power Integrations TOP242Y, use the request quote form to request TOP242Y pirce, Power Integrations Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
TOP242Y Price & Stock
Power Integrations TOP242Y pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Touchstone Systems | TOP242Y | 603 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| Quest | TOP242Y | 48 | 20.52 | 17.10 | 10.26 | 10.26 | 10.26 | 2020-04-13T10:12:44Z |
| Chip Components | TOP242Y | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Nexxon | TOP242Y | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | TOP242Y | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TOP242Y due to regional differences or acquisition. TOP242Y may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc