- Mfr. #:
- TOP245Y
- Description:
- IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Internal-Switch-s | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Series | TOPSwitchR-GX |
| Supplier-Device-Package | TO-220-7C |
| Package-Case | TO-220-7 (Formed Leads) (6 Leads) |
| Manufacturer | POWER |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Output-Isolation | Isolated |
| Control-Features | Frequency Control |
| Topology | Flyback |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Power-Watts | 85W |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Frequency-Switching | 66kHz ~ 132kHz |
| Duty-Cycle | 66.50% |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
More Information
parts# TOP245Y is available at OMO Electronic, see description of TOP245Y as below .
use the request quote form to request TOP245Y price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TOP245Y depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TOP245Y Price & Stock
Power Integrations TOP245Y pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chip Components | TOP245Y | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| 4 Star Electronics | TOP245Y | 33 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T20:41:11Z |
| Classic Components | TOP245Y | 1,155 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Summit Electronics | TOP245Y | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Nexxon | TOP245Y | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | TOP245Y | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | TOP245Y | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TOP245Y due to regional differences or acquisition. TOP245Y may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc