- Mfr. #:
- TS117PL
- Description:
- Solid State Relays - PCB Mount 350V 120mA Integrated
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Series: | TS117 |
| Product Category: | Solid State Relays - PCB Mount |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| Product: | SSR - Solid State Relays |
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMD DIP-8 |
| Subcategory: | Relays |
| Output Type: | MOSFET |
| Brand: | IXYS Integrated Circuits |
| Manufacturer: | IXYS |
| Termination Style: | Gull Wing Lead |
| Type: | Ground-Start |
| Tradename: | Clare |
| Length: | 9.652 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 800 mW |
| Width: | 6.35 mm |
| Input Current: | 50 mA |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Load Voltage Rating: | 350 VDC |
| Height: | 2.159 mm |
| Load Current Rating: | 120 mA |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Control Voltage Range: | 0.9 VDC to 1.4 VDC |
More Information
Request a quote TS117PL at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of TS117PL In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
TS117PL Price & Stock
IXYS TS117PL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TS117PL-ND | - | - | - | 13.22 | 13.22 | 13.22 | 2019-11-08T13:41:17Z |
| Mouser | 849-TS117PL | - | 21.69 | 19.31 | 15.88 | 10.84 | 9.93 | 2019-10-26T13:19:49Z |
| LTL Group | 5485918 | 701 | - | - | - | - | - | 2019-11-04T01:25:27Z |
| Dana Microsystems | TS117PL | 369 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | TS117PL | 154 | - | - | - | - | - | 2019-11-08T00:16:44Z |
| North Star Micro | TS117PL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TS117PL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for TS117PL due to regional differences or acquisition. TS117PL may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V