- Mfr. #:
- TS117PTR
- Description:
- Solid State Relays - PCB Mount 350V 120mA Integrated
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series: | TS117 |
|---|---|
| Product Category: | Solid State Relays - PCB Mount |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| Product: | SSR - Solid State Relays |
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMD DIP-8 |
| Subcategory: | Relays |
| Packaging: | Reel |
| Output Type: | MOSFET |
| Brand: | IXYS Integrated Circuits |
| Manufacturer: | IXYS |
| Termination Style: | Gull Wing Lead |
| Type: | Ground-Start |
| Tradename: | Clare |
| Length: | 9.652 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 800 mW |
| Width: | 6.35 mm |
| Input Current: | 50 mA |
| Load Voltage Rating: | 350 VDC |
| Height: | 2.159 mm |
| Load Current Rating: | 120 mA |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Control Voltage Range: | 0.9 VDC to 1.4 VDC |
More Information
Part No. TS117PTR is now available at OMO. Request a quote of TS117PTR please use the request quote or email us a RFQ.
TS117PTR Price & Stock
IXYS TS117PTR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 212-TS117PDKR-ND | 1,000 | 19.63 | 18.40 | 14.71 | 12.26 | 12.26 | 2019-11-10T13:32:50Z |
| Digi-Key | 212-TS117PTR-ND | 1,000 | - | - | - | 10.40 | 10.03 | 2019-11-10T13:32:50Z |
| Mouser | 849-TS117PTR | 464 | 21.94 | 19.56 | 16.05 | 10.94 | 10.03 | 2019-10-26T13:19:49Z |
| Verical | TS117PTR | 1,000 | - | - | - | 11.79 | 11.79 | 2019-08-01T16:29:03Z |
| Master Electronics | TS117PTR | - | - | - | - | 9.25 | 9.25 | 2019-11-11T09:38:42Z |
| Onlinecomponents.com | TS117PTR | - | - | - | - | 9.25 | 9.25 | 2019-11-11T11:58:32Z |
| NAC Semi | XSFP00000146828 | 4,000 | - | - | - | 14.09 | 13.18 | 2019-11-11T16:18:36Z |
| Ameya360 | TS117PTR | 2,000 | - | - | - | 13.34 | 13.34 | 2019-10-24T05:46:49Z |
| Sourceability | TS117PTR | 2,000 | - | - | - | - | - | 2019-10-28T17:28:30Z |
| LTL Group | 5485920 | 1,658 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| Bison Technologies | TS117PTR-84590-CLARE | 3,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-04T08:20:44Z |
| Classic Components | TS117PTR | 1,465 | - | - | - | - | - | 2019-11-08T00:16:44Z |
| Abacus Technologies | TS117PTR | 323 | - | - | - | - | - | 2019-11-07T23:53:31Z |
| North Star Micro | TS117PTR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TS117PTR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for TS117PTR due to regional differences or acquisition. TS117PTR may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V