- Mfr. #:
- TS117S
- Description:
- Solid State Relays - PCB Mount 350V 120mA Integrated
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Product | Telecommunication Relays |
| Series | TS117 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Contact-Form | SPST (1 Form A) |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Function | Relay Switch |
| Output-Type | MOSFET |
| Product Category | Interface - Telecom |
| Manufacturer | IXYS Integrated Circuits Division |
| Termination-Style | Gull Wing Lead |
| Tradename | Clare |
| Power-Watts | 800mW |
| Pd-Power-Dissipation | 800 mW |
| Package-Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Supplier-Device-Package | 8-SMD |
| Input-Current | 50 mA |
| Load-Voltage-Rating | 350 VDC |
| Number-of-Circuits | 2 |
| Load-Current-Rating | 120 mA |
| Control-Voltage-Range | 0.9 VDC to 1.4 VDC |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Interface | - |
| Voltage-Supply | - |
| Current-Supply | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of TS117S at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
TS117S Price & Stock
IXYS TS117S pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TS117S-ND | 155 | 3.52 | 3.30 | 2.64 | 2.05 | 1.98 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Mouser | 849-TS117S | 349 | 3.52 | 3.28 | 2.64 | 2.47 | 2.47 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| Master Electronics | TS117S | 321 | - | - | 2.08 | 1.89 | 1.89 | 2020-02-26T10:05:17Z |
| Electro Sonic | TS117S | 321 | - | - | 2.15 | 1.94 | 1.94 | 2020-02-26T09:49:14Z |
| Onlinecomponents.com | TS117S | 321 | - | - | 2.08 | 1.89 | 1.89 | 2020-02-26T12:05:44Z |
| Ameya360 | TS117S | - | 2.38 | 2.38 | 2.38 | 2.38 | 2.38 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| LTL Group | 5485921 | 1,699 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T01:31:35Z |
| Quest | TS117S | 339 | 5.24 | 3.49 | 2.62 | 2.10 | 2.10 | 2020-02-26T11:12:20Z |
| Resion | TS117S | 339 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| North Star Micro | TS117S | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TS117S | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for TS117S due to regional differences or acquisition. TS117S may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V