- Mfr. #:
- TS120
- Description:
- Solid State Relays - PCB Mount 350V 120mA Integrated
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Product | Telecommunication Relays |
| Series | TS120 |
| Contact-Form | SPST (1 Form A) |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Function | Relay Switch |
| Output-Type | MOSFET |
| Manufacturer | IXYS Integrated Circuits Division |
| Product Category | IC Chips |
| Tradename | Clare |
| Power-Watts | 800mW |
| Pd-Power-Dissipation | 800 mW |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Input-Current | 50 mA |
| Load-Voltage-Rating | 350 VDC |
| Number-of-Circuits | 2 |
| Load-Current-Rating | 120 mA |
| Control-Voltage-Range | 0.9 VDC to 1.4 VDC |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current-Supply | - |
| Voltage-Supply | - |
| Interface | - |
More Information
parts# TS120 is available at OMO Electronic, see description of TS120 as below .
use the request quote form to request TS120 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TS120 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TS120 Price & Stock
IXYS TS120 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 849-TS120 | 200 | 23.42 | 20.89 | 17.16 | 13.86 | 13.86 | 2019-11-26T00:55:59Z |
| Digi-Key | TS120-ND | - | - | - | 14.31 | 14.31 | 14.31 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Newark | 42B555 | - | - | - | 12.73 | 10.34 | 10.34 | 2019-11-26T03:44:11Z |
| Semi Source | TS120 | 4 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T17:17:21Z |
| LTL Group | 5485928 | 705 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Quest | TS120 | 10 | 31.65 | 15.83 | 15.83 | 15.83 | 15.83 | 2019-11-26T11:20:07Z |
| Dana Microsystems | TS120 | 215 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | TS120 | 1,078 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Sierra IC | TS120 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | TS120 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for TS120 due to regional differences or acquisition. TS120 may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V