- Mfr. #:
- TVP5151IZQCR
- Description:
- Multimedia ICs Video ICs UltraLo-Pwr NTSC/PAL SECAM Vid Dec
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Video Decoder |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Development-Kit | TVP5151EVM |
| Series | TVP5151 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Interface - Encoders, Decoders, Converters |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Package-Case | BGA-48 Microstar Junior |
| Supplier-Device-Package | 48-BGA MICROSTAR JUNIOR (4x4) |
| Voltage-Supply-Analog | 1.65 V ~ 1.95 V |
| Voltage-Supply-Digital | 1.65 V ~ 1.95 V |
| Unit-Weight | 0.011778 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
parts# TVP5151IZQCR is available at OMO Electronic, see description of TVP5151IZQCR as below .
use the request quote form to request TVP5151IZQCR price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TVP5151IZQCR depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TVP5151IZQCR Price & Stock
Texas Instruments TVP5151IZQCR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 5488601 | 103 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| North Star Micro | TVP5151IZQCR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TVP5151IZQCR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TVP5151IZQCR due to regional differences or acquisition. TVP5151IZQCR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.