- Mfr. #:
- TXB0104DG4
- Description:
- Translation - Voltage Levels 4-Bit Bi-directional V-Level Translato
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Logic-Type | Voltage Level Translator |
|---|---|
| Translator-Type | Voltage Level |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Output-Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | TXB0104 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Package-Case | SOIC-14 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Product Category | Logic - Translators, Level Shifters |
| Channel-Type | Bidirectional |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Propagation-Delay-Time | 7.4 ns |
| Channels-per-Circuit | 4 |
| Supply-Voltage-Max | 3.6 V 5.5 V |
| Supplier-Device-Package | 14-SOIC |
| Data-Rate | 100Mbps |
| Voltage-VCCB | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Voltage-VCCA | 1.2 V ~ 3.6 V |
| Supply-Voltage-Min | 1.2 V 1.65 V |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.004564 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Input-Signal | - |
| Output-Signal | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
parts# TXB0104DG4 is available at OMO Electronic, see description of TXB0104DG4 as below .
use the request quote form to request TXB0104DG4 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TXB0104DG4 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TXB0104DG4 Price & Stock
Texas Instruments TXB0104DG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | TXB0104DG4 | 50 | 5.92 | 5.92 | 5.30 | 4.83 | 4.83 | 2019-12-21T10:03:15Z |
| Digi-Key | TXB0104DG4-ND | - | - | - | - | 6.89 | 6.89 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Avnet | TXB0104DG4 | - | - | - | - | 5.15 | 4.67 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| LTL Group | 5489558 | 157 | - | - | - | - | - | 2019-12-20T06:32:56Z |
| Dana Microsystems | TXB0104DG4 | 1,918 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| North Star Micro | TXB0104DG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TXB0104DG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TXB0104DG4 due to regional differences or acquisition. TXB0104DG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.