- Mfr. #:
- V24A15M400BN
- Description:
- DC DC CONVERTER 15V 400W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 400W |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Current-Output-Max | 26.67A |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.875 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V24A15M400BN at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V24A15M400BN In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V24A15M400BN Price & Stock
Vicor V24A15M400BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24A15M400BN-ND | - | 4871.39 | 4871.39 | 4871.39 | 4871.39 | 4871.39 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| Mouser | 492-V24A15M400BN | - | 4871.32 | 4552.30 | 4552.30 | 4552.30 | 4552.30 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| USComponent | V24A15M400BN | 140 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| North Star Micro | V24A15M400BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24A15M400BN due to regional differences or acquisition. V24A15M400BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US