- Mfr. #:
- V24A24T300BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 300W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 300W |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Current-Output-Max | 12.5A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.882 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
The price and lead time for V24A24T300BG depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
V24A24T300BG Price & Stock
Vicor V24A24T300BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24A24T300BG-ND | - | 1885.78 | 1885.78 | 1885.78 | 1885.78 | 1885.78 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Mouser | 492-V24A24T300BG | - | 2413.97 | 2128.85 | 1963.10 | 1963.10 | 1963.10 | 2020-01-14T02:27:25Z |
| North Star Micro | V24A24T300BG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24A24T300BG due to regional differences or acquisition. V24A24T300BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US