- Mfr. #:
- V24A24T400BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters T 183624 24v 16.7A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Industry: | Medical, Industrial, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case: | Full Brick |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Industrial and Process Control, Medical |
| Width: | 55.88 mm |
| Output Power: | 400 W |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Series: | 24A |
| Output Voltage-Channel 1: | 24 V |
| Input Voltage: | 18 V to 36 V |
| Output Current-Channel 1: | 16.67 A |
| Height: | 12.7 mm |
| Dimensions: | 116.84 mm x 55.88 mm x 12.7 mm |
| Length: | 116.84 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V24A24T400BL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V24A24T400BL Price & Stock
Vicor V24A24T400BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24A24T400BL-ND | - | 2300.10 | 2300.10 | 2300.10 | 2300.10 | 2300.10 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| USComponent | V24A24T400BL | 133 | - | - | - | - | - | 2020-01-15T22:26:26Z |
| Dana Microsystems | V24A24T400BL | 639 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| Abacus Technologies | V24A24T400BL | 123 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | V24A24T400BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24A24T400BL due to regional differences or acquisition. V24A24T400BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US