- Mfr. #:
- V24A28C400B
- Description:
- Isolated DC/DC Converters C 183624 28v 14.3A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Industry: | Medical, Industrial, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case: | Full Brick |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Industrial and Process Control, Medical |
| Width: | 55.88 mm |
| Output Power: | 400 W |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Output Voltage-Channel 1: | 28 V |
| Series: | 24A |
| Input Voltage: | 18 V to 36 V |
| Output Current-Channel 1: | 14.29 A |
| Height: | 12.7 mm |
| Dimensions: | 116.84 mm x 55.88 mm x 12.7 mm |
| Length: | 116.84 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 20 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
parts# V24A28C400B is available at OMO Electronic, see description of V24A28C400B as below .
use the request quote form to request V24A28C400B price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for V24A28C400B depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
V24A28C400B Price & Stock
Vicor V24A28C400B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24A28C400B-ND | - | 1884.56 | 1884.56 | 1884.56 | 1884.56 | 1884.56 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| Mouser | 492-V24A28C400B | - | 2412.36 | 2127.44 | 1961.86 | 1961.86 | 1961.86 | 2019-12-25T18:16:01Z |
| Dana Microsystems | V24A28C400B | 591 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24A28C400B due to regional differences or acquisition. V24A28C400B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US