- Mfr. #:
- V24A28C400BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 28V 400W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | VICOR |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 400W |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 28V |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Current-Output-Max | 14.28A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.878 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V24A28C400BL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V24A28C400BL Price & Stock
Vicor V24A28C400BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1252-ND | - | 1893.99 | 1832.91 | 1832.91 | 1832.91 | 1832.91 | 2019-11-25T13:43:53Z |
| Mouser | 492-V24A28C400BL | - | 2424.43 | 2138.09 | 1971.68 | 1971.68 | 1971.68 | 2019-11-26T00:55:59Z |
| USComponent | V24A28C400BL | 108 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V24A28C400BL | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| North Star Micro | V24A28C400BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | V24A28C400BL | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | V24A28C400BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24A28C400BL due to regional differences or acquisition. V24A28C400BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US