- Mfr. #:
- V24A8M300BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters Maxi Family-Vin-24, Vout-8, Power-300
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Industry: | Medical, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case Size: | Full Brick |
| RoHS: | E |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Unit Weight: | 8.201196 oz |
| Output Voltage-Channel 1: | 8 V |
| Width: | 56 mm |
| Output Current-Channel 1: | 37.5 A |
| Output Power: | 300 W |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Series: | 24A |
| Input Voltage: | 18 V to 36 V |
| Height: | 12.7 mm |
| Length: | 117 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V24A8M300BL is available at OMO Electronic.We can offer V24A8M300BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V24A8M300BL Price & Stock
Vicor V24A8M300BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V24A8M300BL | 3 | 1089.68 | 859.46 | 859.46 | 859.46 | 859.46 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| Digi-Key | V24A8M300BL-ND | - | 823.81 | 823.81 | 823.81 | 823.81 | 823.81 | 2020-02-28T14:11:08Z |
| Ameya360 | V24A8M300BL | - | 1017.04 | 1017.04 | 1017.04 | 1017.04 | 1017.04 | 2020-02-28T06:24:20Z |
| Semi Source | V24A8M300BL | 3 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:20Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24A8M300BL due to regional differences or acquisition. V24A8M300BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US