- Mfr. #:
- V24B12C200B
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Current-Output-Max | 16.67A |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.86 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V24B12C200B is available at OMO Electronic.We can offer V24B12C200B for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V24B12C200B Price & Stock
Vicor V24B12C200B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B12C200B-ND | - | 1348.10 | 1348.10 | 1348.10 | 1348.10 | 1348.10 | 2020-02-06T17:27:51Z |
| Mouser | 492-V24B12C200B | - | 1725.68 | 1521.83 | 1403.37 | 1403.37 | 1403.37 | 2020-02-05T22:19:18Z |
| USComponent | V24B12C200B | 86 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T21:33:36Z |
| Dana Microsystems | V24B12C200B | 1,704 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Nexxon | V24B12C200B | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Summit Electronics | V24B12C200B | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| TransparentC | V24B12C200B | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | V24B12C200B | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B12C200B due to regional differences or acquisition. V24B12C200B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US