- Mfr. #:
- V24B12T200B
- Description:
- Isolated DC/DC Converters T 183624 12v 16.7A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Industry: | Medical, Industrial, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case: | Half Brick |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Industrial and Process Control, Medical |
| Dimensions: | 57.91 mm x 55.88 mm x 12.7 mm |
| Length: | 57.91 mm |
| Width: | 55.88 mm |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Series: | 24B |
| Output Power: | 200 W |
| Input Voltage: | 18 V to 36 V |
| Output Current-Channel 1: | 16.67 A |
| Height: | 12.7 mm |
| Output Voltage-Channel 1: | 12 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Part No. V24B12T200B is now available at OMO. Request a quote of V24B12T200B please use the request quote or email us a RFQ.
V24B12T200B Price & Stock
Vicor V24B12T200B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B12T200B-ND | - | 1332.82 | 1332.82 | 1332.82 | 1332.82 | 1332.82 | 2020-03-10T13:09:02Z |
| Mouser | 492-V24B12T200B | - | 1706.04 | 1504.53 | 1387.46 | 1387.46 | 1387.46 | 2020-03-09T23:21:00Z |
| Dana Microsystems | V24B12T200B | 1,662 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B12T200B due to regional differences or acquisition. V24B12T200B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US