- Mfr. #:
- V24B24M200BN
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Current-Output-Max | 8.33A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.87 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V24B24M200BN at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V24B24M200BN In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V24B24M200BN Price & Stock
Vicor V24B24M200BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B24M200BN-ND | - | 3253.83 | 3253.83 | 3253.83 | 3253.83 | 3253.83 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Mouser | 492-V24B24M200BN | - | 4304.02 | 3394.69 | 3394.69 | 3394.69 | 3394.69 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| USComponent | V24B24M200BN | 113 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| North Star Micro | V24B24M200BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B24M200BN due to regional differences or acquisition. V24B24M200BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US