- Mfr. #:
- V24B28M200BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters Watts- 200 Vin 24 Vout 28 Grade - M
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Vicor |
| Brand: | Vicor |
| Industry: | Medical, Industrial, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Mounting Style: | Flange |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Application: | ATE, Communications, Distributed Power, Defense and Aerospace, Industrial and Process Control |
| Output Current-Channel 1: | 8.22 A |
| Dimensions: | 57.91 mm x 55.88 mm x 12.7 mm |
| Length: | 57.91 mm |
| Width: | 55.88 mm |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Output Voltage-Channel 1: | 28 V |
| Series: | 24B |
| Output Power: | 200 W |
| Input Voltage: | 18 V to 36 V |
| Height: | 12.7 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V24B28M200BL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V24B28M200BL Price & Stock
Vicor V24B28M200BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B28M200BL-ND | - | 3627.17 | 3627.17 | 3627.17 | 3627.17 | 3627.17 | 2020-01-06T13:56:34Z |
| USComponent | V24B28M200BL | 124 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V24B28M200BL | 692 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Abacus Technologies | V24B28M200BL | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | V24B28M200BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V24B28M200BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B28M200BL due to regional differences or acquisition. V24B28M200BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US