- Mfr. #:
- V24B28T200BL2
- Description:
- Isolated DC/DC Converters Mini Family-Vin-24, Vout-28, Power-200
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Industry: | Medical, Industrial, Commercial |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| RoHS: | E |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Output Current-Channel 1: | 7.14 A |
| Length: | 57.9 mm |
| Width: | 55.9 mm |
| Unit Weight: | 3.537978 oz |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Output Voltage-Channel 1: | 28 V |
| Series: | 24B |
| Output Power: | 200 W |
| Input Voltage: | 18 V to 36 V |
| Height: | 12.7 mm |
| Package / Case Size: | 1/2 Brick |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
parts# V24B28T200BL2 is available at OMO Electronic, see description of V24B28T200BL2 as below .
use the request quote form to request V24B28T200BL2 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for V24B28T200BL2 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
V24B28T200BL2 Price & Stock
Vicor V24B28T200BL2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B28T200BL2-ND | - | 1498.82 | 1498.82 | 1498.82 | 1498.82 | 1498.82 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Mouser | 492-V24B28T200BL2 | - | 1430.48 | 1384.38 | 1338.12 | 1338.12 | 1338.12 | 2019-11-27T21:58:22Z |
| USComponent | V24B28T200BL2 | 142 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Nexxon | V24B28T200BL2 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B28T200BL2 due to regional differences or acquisition. V24B28T200BL2 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US