- Mfr. #:
- V24B48H200BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 48V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Output-1 | 48V |
| Current-Output-Max | 4.17A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.875 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V24B48H200BL is available at OMO Electronic.We can offer V24B48H200BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V24B48H200BL Price & Stock
Vicor V24B48H200BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B48H200BL-ND | - | 2486.92 | 2486.92 | 2486.92 | 2486.92 | 2486.92 | 2020-03-10T13:09:02Z |
| Mouser | 492-V24B48H200BL | - | 3289.53 | 2594.60 | 2594.60 | 2594.60 | 2594.60 | 2020-03-09T23:21:00Z |
| North Star Micro | V24B48H200BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B48H200BL due to regional differences or acquisition. V24B48H200BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US