- Mfr. #:
- V24B5H200BN3
- Description:
- DC DC CONVERTER 5V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Current-Output-Max | 40A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.849 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of V24B5H200BN3 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
V24B5H200BN3 Price & Stock
Vicor V24B5H200BN3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B5H200BN3-ND | - | 506.79 | 506.79 | 506.79 | 506.79 | 506.79 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Mouser | 492-V24B5H200BN3 | - | 670.35 | 528.74 | 528.74 | 528.74 | 528.74 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| Nexxon | V24B5H200BN3 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V24B5H200BN3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B5H200BN3 due to regional differences or acquisition. V24B5H200BN3 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US