- Mfr. #:
- V24B8M200BN
- Description:
- DC DC CONVERTER 8V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Output-1 | 8V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Current-Output-Max | 25A |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.864 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
We can supply Vicor Corporation V24B8M200BN, use the request quote form to request V24B8M200BN pirce, Vicor Corporation Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
V24B8M200BN Price & Stock
Vicor V24B8M200BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24B8M200BN-ND | - | 3295.64 | 3295.64 | 3295.64 | 3295.64 | 3295.64 | 2020-05-02T13:09:41Z |
| North Star Micro | V24B8M200BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B8M200BN due to regional differences or acquisition. V24B8M200BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US