- Mfr. #:
- V24C15C50BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 15V 50W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 50W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Current-Output-Max | 3.33A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.885 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: V24C15C50BL is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy V24C15C50BL,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
V24C15C50BL Price & Stock
Vicor V24C15C50BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1281-ND | 43 | 983.67 | 951.92 | 951.92 | 951.92 | 951.92 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| Mouser | 492-V24C15C50BL | 4 | 1259.12 | 1110.38 | 989.87 | 989.87 | 989.87 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| USComponent | V24C15C50BL | 136 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V24C15C50BL | 2,220 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | V24C15C50BL | 61 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Sierra IC | V24C15C50BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | V24C15C50BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24C15C50BL due to regional differences or acquisition. V24C15C50BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US