- Mfr. #:
- V24C24T150BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Current-Output-Max | 6.3A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.883 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: V24C24T150BL is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy V24C24T150BL,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
V24C24T150BL Price & Stock
Vicor V24C24T150BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-5891-ND | 35 | 1142.47 | 1105.63 | 995.06 | 995.06 | 995.06 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Mouser | 492-V24C24T150BL | 5 | 1462.45 | 1289.74 | 1189.29 | 1189.29 | 1189.29 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| USComponent | V24C24T150BL | 130 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T03:21:01Z |
| Abacus Technologies | V24C24T150BL | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | V24C24T150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V24C24T150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24C24T150BL due to regional differences or acquisition. V24C24T150BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US