- Mfr. #:
- V24C24T50BL3
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 50W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 50W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Current-Output-Max | 2.08A |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.886 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. V24C24T50BL3 is now available at OMO. Request a quote of V24C24T50BL3 please use the request quote or email us a RFQ.
V24C24T50BL3 Price & Stock
Vicor V24C24T50BL3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V24C24T50BL3-ND | - | 1125.36 | 1125.36 | 1125.36 | 1125.36 | 1125.36 | 2020-01-07T13:48:20Z |
| Mouser | 492-V24C24T50BL3 | - | 1440.52 | 1270.34 | 1132.52 | 1132.52 | 1132.52 | 2020-01-07T01:01:30Z |
| Nexxon | V24C24T50BL3 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V24C24T50BL3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24C24T50BL3 due to regional differences or acquisition. V24C24T50BL3 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US