- Mfr. #:
- V250LA40B
- Description:
- VARISTOR 383.5V 6.5KA DISC 20MM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | LA |
| Package-Case | Disc 20mm |
| Packaging | Bulk |
| Current-Surge | 6.5kA |
| Varistor-Voltage-Max | 413V |
| Varistor-Voltage-Typ | 383.5V |
| Varistor-Voltage-Min | 354V |
| Maximum-DC-Volts | 330VDC |
| Maximum-AC-Volts | 250VAC |
| Energy | 130J |
| Number-of-Circuits | 1 |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V250LA40B is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V250LA40B Price & Stock
General Electric V250LA40B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 Star Electronics | V250LA40B | 6 | - | - | - | - | - | 2019-11-27T17:45:27Z |
| Classic Components | V250LA40B | 86 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
General Electric has several brands around the world that may have alternate names for V250LA40B due to regional differences or acquisition. V250LA40B may also be known as the following names:
- GE
- GE Sensing
- GE LIGHTING
- GE ENERGY
- GE Critical Power
- GE THERMOMETRICS
- GENERAL ELECTRIC COMPANY
- GE INDUSTRIAL SYSTEMS
- Ge Industrial
- GE MEASUREMENT & CONTROL
- GE SENSING / THERMOMETRICS
- GE General Electric
- GE Infrastructure Sensing
- GE/R
- GENERAL ELEC
- GE MEASUREMENT & CONTROL/GE SENSING
- GE Energy Industrial Solutions
- GE NOVA
- General Electric Solid State
- General Electric (GE)
- GE POWER ELECTRONICS
- GE Solid State
- GENERAL ELECTRIC SUPPLY
- GE/HARRIS
- GE LAMPS