- Mfr. #:
- V275LA40B
- Description:
- VARISTOR 421V 6.5KA DISC 20MM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | LA |
| Package-Case | Disc 20mm |
| Packaging | Bulk |
| Current-Surge | 6.5kA |
| Varistor-Voltage-Max | 453V |
| Varistor-Voltage-Typ | 421V |
| Varistor-Voltage-Min | 389V |
| Maximum-DC-Volts | 369VDC |
| Maximum-AC-Volts | 275VAC |
| Energy | 140J |
| Number-of-Circuits | 1 |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. V275LA40B, use the request quote form to request V275LA40B pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
V275LA40B Price & Stock
Littelfuse V275LA40B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verical | V275LA40B | 252 | - | - | 6.05 | 6.05 | 6.05 | 2019-11-25T17:48:49Z |
| LCOMP | 07945898695 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-24T12:11:50Z |
| Carlton-Bates | 07945898695 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-24T12:11:04Z |
| Smith & Associates | V275LA40B | 180 | - | - | - | - | - | 2019-11-20T22:50:38Z |
| Resion | V275LA40B | 3 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Component Electronics | V275LA40B | 14 | 5.41 | 5.41 | 5.41 | 5.41 | 5.41 | 2019-10-24T14:05:15Z |
| Classic Components | V275LA40B | 15 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| North Star Micro | V275LA40B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V275LA40B | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for V275LA40B due to regional differences or acquisition. V275LA40B may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED