- Mfr. #:
- V28A12C200BG3
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Current-Output-Max | 16.67A |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.83 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of V28A12C200BG3 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
V28A12C200BG3 Price & Stock
Vicor V28A12C200BG3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28A12C200BG3-ND | - | 1681.13 | 1681.13 | 1681.13 | 1681.13 | 1681.13 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Mouser | 492-V28A12C200BG3 | - | 2152.00 | 1897.83 | 1637.34 | 1446.22 | 1446.22 | 2019-11-10T23:21:35Z |
| Nexxon | V28A12C200BG3 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V28A12C200BG3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28A12C200BG3 due to regional differences or acquisition. V28A12C200BG3 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US