- Mfr. #:
- V28A28M200BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 28V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | VICOR |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Current-Output-Max | 7.14A |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 28V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.85 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. V28A28M200BL is now available at OMO. Request a quote of V28A28M200BL please use the request quote or email us a RFQ.
V28A28M200BL Price & Stock
Vicor V28A28M200BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V28A28M200BL | 7 | 5432.49 | 4284.76 | 3650.84 | 3650.84 | 3650.84 | 2020-01-04T08:28:48Z |
| Digi-Key | V28A28M200BL-ND | - | 4107.00 | 4107.00 | 4107.00 | 4107.00 | 4107.00 | 2020-01-07T13:48:20Z |
| USComponent | V28A28M200BL | 136 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V28A28M200BL | 16,152 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Nexxon | V28A28M200BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V28A28M200BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V28A28M200BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28A28M200BL due to regional differences or acquisition. V28A28M200BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US