- Mfr. #:
- V28A6V5C200BG3
- Description:
- DC DC CONVERTER 6.5V 200W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Voltage-Output-1 | 6.5V |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Current-Output-Max | 30.77A |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 200W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.788 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
parts# V28A6V5C200BG3 is available at OMO Electronic, see description of V28A6V5C200BG3 as below .
use the request quote form to request V28A6V5C200BG3 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for V28A6V5C200BG3 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
V28A6V5C200BG3 Price & Stock
Vicor V28A6V5C200BG3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28A6V5C200BG3-ND | - | 2017.95 | 2017.95 | 2017.95 | 2017.95 | 2017.95 | 2020-02-11T16:36:00Z |
| Mouser | 492-V28A6V5C200BG3 | - | 2583.13 | 2278.02 | 2100.73 | 2100.73 | 2100.73 | 2020-02-11T00:53:36Z |
| Nexxon | V28A6V5C200BG3 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V28A6V5C200BG3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28A6V5C200BG3 due to regional differences or acquisition. V28A6V5C200BG3 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US