- Mfr. #:
- V28B12H125BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 125W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | VICOR C |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 125W |
| Current-Output-Max | 10.4A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.808 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
V28B12H125BG Price & Stock
Vicor V28B12H125BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28B12H125BG-ND | - | 2530.47 | 2530.47 | 2530.47 | 2530.47 | 2530.47 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Mouser | 492-V28B12H125BG | - | 3347.14 | 2640.04 | 2640.04 | 2640.04 | 2640.04 | 2020-03-31T00:10:30Z |
| Ameya360 | V28B12H125BG | - | - | 2976.99 | 2976.99 | 2976.99 | 2976.99 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| North Star Micro | V28B12H125BG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28B12H125BG due to regional differences or acquisition. V28B12H125BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US