- Mfr. #:
- V28B12M125B
- Description:
- Isolated DC/DC Converters M 93628 12v 10.42A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Series: | V28B |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case: | Half Brick |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Industry: | Commercial |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Industrial and Process Control, Medical |
| Input Voltage: | 9 VDC to 36 VDC |
| Dimensions: | 57.91 mm x 55.88 mm x 12.7 mm |
| Length: | 57.91 mm |
| Width: | 55.88 mm |
| Isolation Voltage: | 3 kVrms |
| Output Power: | 125 W |
| Height: | 12.7 mm |
| Output Voltage-Channel 1: | 12 VDC |
| Output Current-Channel 1: | 10.4 A |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
We can supply Vicor V28B12M125B, use the request quote form to request V28B12M125B pirce, Vicor Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
V28B12M125B Price & Stock
Vicor V28B12M125B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28B12M125B-ND | - | 3270.40 | 3270.40 | 3270.40 | 3270.40 | 3270.40 | 2019-11-14T13:34:11Z |
| Mouser | 492-V28B12M125B | - | 4325.93 | 3411.97 | 3411.97 | 3411.97 | 3411.97 | 2019-11-13T21:48:41Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28B12M125B due to regional differences or acquisition. V28B12M125B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US