- Mfr. #:
- V28B15T150BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 15V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Current-Output-Max | 10A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.813 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of V28B15T150BG at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
V28B15T150BG Price & Stock
Vicor V28B15T150BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28B15T150BG-ND | - | 1354.38 | 1354.38 | 1354.38 | 1354.38 | 1354.38 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| North Star Micro | V28B15T150BG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28B15T150BG due to regional differences or acquisition. V28B15T150BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US