- Mfr. #:
- V28B24T150BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Current-Output-Max | 6.25A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.81 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. V28B24T150BL is now available at OMO. Request a quote of V28B24T150BL please use the request quote or email us a RFQ.
V28B24T150BL Price & Stock
Vicor V28B24T150BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28B24T150BL-ND | - | 1349.15 | 1349.15 | 1349.15 | 1349.15 | 1349.15 | 2020-04-06T13:09:07Z |
| Mouser | 492-V28B24T150BL | - | 1726.95 | 1522.97 | 1404.46 | 1404.46 | 1404.46 | 2020-04-06T23:47:53Z |
| North Star Micro | V28B24T150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28B24T150BL due to regional differences or acquisition. V28B24T150BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US