- Mfr. #:
- V28C24C100BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 100W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Current-Output-Max | 4.17A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 100W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.823 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V28C24C100BL at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V28C24C100BL In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V28C24C100BL Price & Stock
Vicor V28C24C100BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1309-ND | 174 | 1069.20 | 1034.72 | 931.24 | 931.24 | 931.24 | 2020-02-07T15:59:58Z |
| Mouser | 492-V28C24C100BL | 9 | 1368.67 | 1207.00 | 1075.97 | 1075.97 | 1075.97 | 2020-02-11T00:53:36Z |
| Sierra IC | V28C24C100BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28C24C100BL due to regional differences or acquisition. V28C24C100BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US