- Mfr. #:
- VMS-100-18
- Description:
- AC/DC CONVERTER 18V 100W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | VMS-100 |
|---|---|
| Type | Open Frame |
| Applications | Medical |
| Mounting-Type | Chassis Mount |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| Features | Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input |
| Product Category | AC DC Converters |
| Voltage-Input | 90 ~ 264 VAC |
| Current-Output-Max | 5.6A |
| Voltage-Isolation | 5.656kV (5656V) |
| Size-Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm) |
| Voltage-Output-1 | 18V |
| Power-Watts | 100W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.9 |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
| Voltage-Output-4 | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
VMS-100-18 Price & Stock
CUI VMS-100-18 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | VMS-100-18-ND | - | - | - | 516.18 | 516.18 | 516.18 | 2019-12-23T15:38:40Z |
| Mouser | 490-VMS-100-18 | - | 588.65 | 552.49 | 498.11 | 498.11 | 498.11 | 2019-12-23T23:55:32Z |
| Master Electronics | VMS-100-18 | - | - | - | 443.73 | 443.73 | 443.73 | 2019-12-24T10:10:53Z |
| Onlinecomponents.com | VMS-100-18 | - | - | - | 443.73 | 443.73 | 443.73 | 2019-12-24T12:13:59Z |
| North Star Micro | VMS-100-18 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
CUI has several brands around the world that may have alternate names for VMS-100-18 due to regional differences or acquisition. VMS-100-18 may also be known as the following names:
- CUI INC
- CUI STACK
- CUI Devices
- CUI INC (VA)