- Mfr. #:
- VPM240-100
- Description:
- Power Transformers MEDICAL GRADE PWR TOROID [email protected] UL/CE TOROIDAL MOUNT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Series: | VPM |
| Manufacturer: | Triad Magnetics |
| Brand: | Triad Magnetics |
| Subcategory: | Transformers |
| Product Type: | Toroidal Transformers |
| Product Category: | Power Transformers |
| Secondary Winding: | Dual Secondary Winding |
| Primary Winding: | Dual Primary Winding |
| Mounting Style: | Chassis |
| Outside Diameter: | 84 mm |
| Operating Frequency: | 50 Hz, 60 Hz |
| Height: | 37 mm |
| Factory Pack Quantity: | 27 |
| Power Rating: | 25 VA |
| Secondary Current Rating: | 208 mA / 104 mA |
| Secondary Voltage Rating: | 120 V / 240 V |
| Primary Voltage Rating: | 100 VAC, 120 VAC, 220 VAC, 240 VAC |
| Unit Weight: | 1.102 lbs |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of VPM240-100 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
VPM240-100 Price & Stock
Triad Magnetics VPM240-100 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 237-2029-ND | 12 | 250.07 | 220.65 | 183.87 | 183.87 | 183.87 | 2019-12-05T14:01:16Z |
| Mouser | 553-VPM240-100 | 24 | 239.22 | 211.03 | 211.03 | 211.03 | 211.03 | 2019-12-04T22:16:49Z |
| element14 APAC | 2590048 | 2 | 260.88 | 230.14 | 230.14 | 230.14 | 230.14 | 2019-12-06T02:14:49Z |
| Arrow Electronics | VPM240-100 | 10 | 239.05 | 212.69 | 197.71 | 197.71 | 197.71 | 2019-12-05T16:04:13Z |
| Verical | VPM240-100 | 10 | 239.05 | 212.69 | 197.71 | 197.71 | 197.71 | 2019-12-05T18:03:25Z |
| Farnell | 2590048 | 2 | 357.34 | 357.34 | 357.34 | 357.34 | 357.34 | 2019-12-04T14:52:07Z |
| Newark | 72Y5078 | 2 | 161.85 | 161.85 | 161.85 | 161.85 | 161.85 | 2019-12-05T16:05:56Z |
| Allied Electronics & Automation | 70736875 | - | 269.16 | 269.16 | 269.16 | 269.16 | 269.16 | 2019-12-05T11:26:57Z |
Alternate Names
Triad Magnetics has several brands around the world that may have alternate names for VPM240-100 due to regional differences or acquisition. VPM240-100 may also be known as the following names:
- TRIAD
- TRIA
- TRIAD MAGNETIC
- TRIAD MAGNET
- Triad Semiconductor
- TRIAD MAG