- Mfr. #:
- VPM240-12500
- Description:
- XFRMR 3000VA MED GRADE CHASS MNT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | Wire Leads |
|---|---|
| Series | VPM |
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Type | Toroidal |
| Product Category | Power Transformers |
| Current-Output-Max | Parallel 25A, Series 12.5A |
| Voltage-Secondary-Full-Load | Parallel 120V, Series 240V |
| Center-Tap | No |
| Primary-Winding-s | Dual, Multiple Taps |
| Secondary-Winding-s | Dual |
| Mounting-Type | Chassis Mount |
| Voltage-Isolation | 4000Vrms |
| Power-Max | 3000 VA |
| Voltage-Primary | 100V, 120V, 220V, 240V |
| Size-Dimension | * |
| Height-Seated-Max | * |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
VPM240-12500 Price & Stock
Triad Magnetics VPM240-12500 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 237-2065-ND | 1 | 2493.83 | 2315.70 | 2226.63 | 2226.63 | 2226.63 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Future Electronics | VPM240-12500 | 5 | 3232.75 | 3232.75 | 3232.75 | 3232.75 | 3232.75 | 2019-11-29T00:18:20Z |
| element14 APAC | 2588598 | 1 | 3049.52 | 2831.70 | 2722.79 | 2722.79 | 2722.79 | 2019-11-29T02:11:47Z |
| Arrow Electronics | VPM240-12500 | 7 | 3028.69 | 3028.69 | 3028.69 | 3028.69 | 3028.69 | 2019-11-10T03:01:04Z |
| Verical | VPM240-12500 | 7 | 3028.69 | 3028.69 | 3028.69 | 3028.69 | 3028.69 | 2019-11-10T03:01:04Z |
| Mouser | 553-VPM240-12500 | - | 2519.95 | 2519.95 | 2519.95 | 2519.95 | 2519.95 | 2019-11-10T03:01:04Z |
| Newark | 59Y6626 | - | 3722.77 | 3550.30 | 3550.30 | 3550.30 | 3550.30 | 2019-11-10T03:01:04Z |
| Allied Electronics & Automation | 70736915 | - | 3449.75 | 3277.28 | 3277.28 | 3277.28 | 3277.28 | 2019-11-28T11:37:19Z |
| NAC Semi | XSFP00000158752 | 4 | 3888.21 | 3629.02 | 3629.02 | 3629.02 | 3629.02 | 2019-11-26T22:44:33Z |
Alternate Names
Triad Magnetics has several brands around the world that may have alternate names for VPM240-12500 due to regional differences or acquisition. VPM240-12500 may also be known as the following names:
- TRIAD
- TRIA
- TRIAD MAGNETIC
- TRIAD MAGNET
- Triad Semiconductor
- TRIAD MAG