- Mfr. #:
- VPM240-15600
- Description:
- POWER TRANSFORMER CHASSIS MOUNT TOROIDAL MEDICAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | Wire Leads |
|---|---|
| Series | VPM |
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Type | Toroidal |
| Product Category | Power Transformers |
| Current-Output-Max | Parallel 31.2A, Series 15.6A |
| Voltage-Secondary-Full-Load | Parallel 120V, Series 240V |
| Center-Tap | No |
| Primary-Winding-s | Dual, Multiple Taps |
| Secondary-Winding-s | Dual |
| Mounting-Type | Chassis Mount |
| Voltage-Isolation | 4000Vrms |
| Power-Max | 3750 VA |
| Voltage-Primary | 100V, 120V, 220V, 240V |
| Size-Dimension | * |
| Height-Seated-Max | * |
More Information
The price and lead time for VPM240-15600 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
VPM240-15600 Price & Stock
Triad Magnetics VPM240-15600 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 237-2066-ND | 11 | 2977.39 | 2764.69 | 2658.36 | 2658.36 | 2658.36 | 2019-11-30T13:49:44Z |
| Mouser | 553-VPM240-15600 | - | 3008.48 | 3008.48 | 3008.48 | 3008.48 | 3008.48 | 2019-11-09T13:25:55Z |
| Newark | 72Y5081 | - | 3770.81 | 3770.81 | 3770.81 | 3770.81 | 3770.81 | 2019-11-30T03:42:54Z |
| Allied Electronics & Automation | 70736916 | - | 3444.85 | 3444.85 | 3444.85 | 3444.85 | 3444.85 | 2019-12-01T11:53:02Z |
| Nexxon | VPM240-15600 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Triad Magnetics has several brands around the world that may have alternate names for VPM240-15600 due to regional differences or acquisition. VPM240-15600 may also be known as the following names:
- TRIAD
- TRIA
- TRIAD MAGNETIC
- TRIAD MAGNET
- Triad Semiconductor
- TRIAD MAG