- Mfr. #:
- VS-31DQ05TR
- Description:
- DIODE SCHOTTKY 50V 3.3A C16
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode-Type | Schottky |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Package-Case | C-16, Axial |
| Supplier-Device-Package | C-16 |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 620mV @ 3A |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 50V |
| Current-Average-Rectified-Io | 3.3A |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 2mA @ 50V |
| Operating-Temperature-Junction | -40°C ~ 150°C |
| Series | - |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
We can supply Vishay Semiconductor Diodes Division VS-31DQ05TR, use the request quote form to request VS-31DQ05TR pirce, Vishay Semiconductor Diodes Division Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
VS-31DQ05TR Price & Stock
Vishay Semiconductor VS-31DQ05TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resion | VS-31DQ05TR | 696 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Sierra IC | VS-31DQ05TR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | VS-31DQ05TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vishay Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for VS-31DQ05TR due to regional differences or acquisition. VS-31DQ05TR may also be known as the following names:
- GENERAL SEMICONDUCTOR
- VISHAY GENERAL SEMICONDUCTOR
- GEN SEMI
- Vishay Semiconductor Diodes Division
- VISHAY SEMICONDUCTORS
- Vishay Semiconductor Opto Division
- General Semiconductor / Vishay
- VishaySem
- VISHAY - GENERAL SEMI
- VISHAY SEMI
- GEN SEMI/VISHAY
- VISHAY/GENERAL SEMICONDUCT0R
- VISHAY SE
- VISHAY SEMICONDUCTOR DIOD
- VISHAY SEMICONDUCTOR PDD
- VISHAYSEMICOND
- VISHAY SEMICONDUCTOR SSP OPTO
- VISHAY SEMICONDUCTOR ITALIANA
- Vishay General Semiconductors