- Mfr. #:
- VS-GT100DA60U
- Description:
- IGBT 600V 184A 577W SOT-227
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
|---|---|
| IGBT-Type | Trench |
| Input | Standard |
| Configuration | Single |
| Package-Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Supplier-Device-Package | SOT-227 |
| NTC-Thermistor | No |
| Product Category | IGBTs - Modules |
| Mounting-Type | Chassis Mount |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 600V |
| Power-Max | 577W |
| Vce-on-Max-Vge-Ic | 2V @ 15V, 100A |
| Current-Collector-Ic-Max | 184A |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA |
| Series | - |
| Input-Capacitance-Cies-Vce | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
VS-GT100DA60U is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
VS-GT100DA60U Price & Stock
Vishay Semiconductor VS-GT100DA60U pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Epart123 | VS-GT100DA60U | 160 | - | - | 122.04 | 122.04 | 122.04 | 2020-05-04T14:43:18Z |
| Abacus Technologies | VS-GT100DA60U | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T18:59:05Z |
Alternate Names
Vishay Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for VS-GT100DA60U due to regional differences or acquisition. VS-GT100DA60U may also be known as the following names:
- GENERAL SEMICONDUCTOR
- VISHAY GENERAL SEMICONDUCTOR
- GEN SEMI
- Vishay Semiconductor Diodes Division
- VISHAY SEMICONDUCTORS
- Vishay Semiconductor Opto Division
- General Semiconductor / Vishay
- VishaySem
- VISHAY - GENERAL SEMI
- VISHAY SEMI
- GEN SEMI/VISHAY
- VISHAY/GENERAL SEMICONDUCT0R
- VISHAY SE
- VISHAY SEMICONDUCTOR DIOD
- VISHAY SEMICONDUCTOR PDD
- VISHAYSEMICOND
- VISHAY SEMICONDUCTOR SSP OPTO
- VISHAY SEMICONDUCTOR ITALIANA
- Vishay General Semiconductors