- Mfr. #:
- VSKH170-12
- Description:
- SCR DBL LOSCR 1200V 170A MAGNPAK
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
|---|---|
| Product Category | Thyristors - SCRs - Modules |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode |
| Mounting-Type | Chassis Mount |
| Packaging | Bulk |
| Current-Non-Rep#-Surge-50-60Hz-Itsm | 5100A, 5350A |
| Current-Hold-Ih-Max | 500mA |
| Current-On-State-It-RMS-Max | 377A |
| Package-Case | 3-MAGN-A-PAK |
| Current-Gate-Trigger-Igt-Max | 200mA |
| Current-On-State-It-AV-Max | 170A |
| Voltage-Off-State | 1200V |
| Number-of-SCRs-Diodes | 1 SCR, 1 Diode |
| Series | - |
More Information
The price and lead time for VSKH170-12 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
VSKH170-12 Price & Stock
Vishay Semiconductor VSKH170-12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | VSKH170-12 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vishay Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for VSKH170-12 due to regional differences or acquisition. VSKH170-12 may also be known as the following names:
- GENERAL SEMICONDUCTOR
- VISHAY GENERAL SEMICONDUCTOR
- GEN SEMI
- Vishay Semiconductor Diodes Division
- VISHAY SEMICONDUCTORS
- Vishay Semiconductor Opto Division
- General Semiconductor / Vishay
- VishaySem
- VISHAY - GENERAL SEMI
- VISHAY SEMI
- GEN SEMI/VISHAY
- VISHAY/GENERAL SEMICONDUCT0R
- VISHAY SE
- VISHAY SEMICONDUCTOR DIOD
- VISHAY SEMICONDUCTOR PDD
- VISHAYSEMICOND
- VISHAY SEMICONDUCTOR SSP OPTO
- VISHAY SEMICONDUCTOR ITALIANA
- Vishay General Semiconductors