- Mfr. #:
- WCK-720-01A-RT
- Description:
- CBL CLIP C-TYPE NATURAL ADHESIVE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Material-Flammability-Rating | UL94 V-2 |
|---|---|
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Color | Natural |
| Manufacturer | Essentra Components |
| Type | Clip, C-Type |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Packaging | Bulk |
| Mounting-Type | Adhesive |
| Adhesive | Acrylic Based (RMS-15) |
| Width | 1.000" (25.40mm) |
| Length | 1.000" (25.40mm) |
| Opening-Size | 0.720" L x 0.540" H (18.29mm x 13.72mm) |
| Height | 0.700" (17.78mm) |
| Features | - |
| Series | - |
| Panel-Hole-Size | - |
| Type-Attributes | - |
| Material-Thickness | - |
More Information
The price and lead time for WCK-720-01A-RT depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
WCK-720-01A-RT Price & Stock
Essentra WCK-720-01A-RT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RP619-ND | 5,419 | 10.19 | 8.89 | 6.35 | 5.08 | 5.08 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Onlinecomponents.com | WCK-720-01A-RT | 1,000 | 3.76 | 3.76 | 3.39 | 3.23 | 3.06 | 2020-01-28T12:24:09Z |
| Electro Sonic | WCK72001ART | 1,000 | 3.88 | 3.88 | 3.49 | 3.32 | 3.16 | 2020-01-28T09:18:19Z |
| Master Electronics | WCK-720-01A-RT | 1,000 | 3.76 | 3.76 | 3.39 | 3.23 | 3.06 | 2020-01-28T10:06:09Z |
| Allied Electronics & Automation | 70913052 | - | - | - | - | 4.41 | 4.41 | 2020-01-28T11:45:38Z |
| North Star Micro | WCK-720-01A-RT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Essentra has several brands around the world that may have alternate names for WCK-720-01A-RT due to regional differences or acquisition. WCK-720-01A-RT may also be known as the following names:
- ESSENTRA COMPONENTS
- ESSENTRA / RICHCO
- ESSENTRA/MESAN
- Essentra Components (Formerly Richco)
- ESSENTRA PLASTICS LLC
- ESSENTRA COMPONENTS AMERICAS
- Essentra Components/Richco
- ESSENTRA(CABLE TIES)
- ESSENTRA ACCESS SOLUTIONS