- Mfr. #:
- X66AK2H06AAAW24
- Description:
- Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC Multicore DSP+ARM KeyStone II SoC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Core | Variable |
|---|---|
| Packaging | Tray |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Non-Volatile-Memory | ROM (384 kB) |
| Product Category | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, DMA, I2C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0 |
| Type | DSP+ARMR |
| On-Chip-RAM | 8.375MB |
| Series | 66AK2Hx KeyStone Multicore |
| Supplier-Device-Package | 1517-FCBGA (40x40) |
| Package-Case | 1517-BBGA, FCBGA |
| Clock-Rate | 1.2GHz DSP, 1.4GHz ARMR |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 85°C (TC) |
| Voltage-I-O | 0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V |
More Information
Part No. X66AK2H06AAAW24 is now available at OMO. Request a quote of X66AK2H06AAAW24 please use the request quote or email us a RFQ.
X66AK2H06AAAW24 Price & Stock
Texas Instruments X66AK2H06AAAW24 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4556209 | 173 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
| North Star Micro | X66AK2H06AAAW24 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for X66AK2H06AAAW24 due to regional differences or acquisition. X66AK2H06AAAW24 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.