- Mfr. #:
- X9111TV14IZ
- Description:
- Digital Potentiometer ICs SINGLE DCP 100KOHM 1024 TAP SPI
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Temperature-Coefficient-Typ | ±300 ppm/°C |
|---|---|
| Tolerance | ±20% |
| Series | XDCP |
| Packaging | Tube |
| Package-Case | TSSOP-14 |
| Number-of-POTs | Single |
| Digital-Interface | Serial (SPI) |
| Interface | SPI |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Configuration | Potentiometer |
| Memory-Type | Non-Volatile |
| Wiper-Memory | Non Volatile |
| Taper | Linear |
| Manufacturer | Intersil |
| Product Category | Data Acquisition - Digital Potentiometers |
| Voltage-Supply | 5V |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Operating-Supply-Current | 400 uA |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Resistance-Wiper-Ohms-Typ | 150 |
| Supplier-Device-Package | 14-TSSOP |
| Taps-per-POT | 1024 |
| Number-of-Taps | 1024 |
| Resistance-Ohms | 100k |
| Resistance | 100 kOhms |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.004949 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Features | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
X9111TV14IZ is available at OMO Electronic.We can offer X9111TV14IZ for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
X9111TV14IZ Price & Stock
Intersil X9111TV14IZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 518368 | - | 77.19 | 73.34 | 71.29 | 69.89 | 69.89 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 1698294 | - | - | - | 80.86 | 80.86 | 80.86 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| LTL Group | 4556293 | 1,356 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| Direct Components | X9111TV14IZ | 10,977 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| C Plus Electronics | X9111TV14IZ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for X9111TV14IZ due to regional differences or acquisition. X9111TV14IZ may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)