- Mfr. #:
- X9315WSZ
- Description:
- Digital Potentiometer ICs CMOS EEPOT 10KOHM 32 32 TAPS 8LD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Temperature-Coefficient-Typ | ±300 ppm/°C |
|---|---|
| Tolerance | ±20% |
| Series | XDCP |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Number-of-POTs | Single |
| Digital-Interface | Serial (3-Wire) |
| Package-Case | SOIC-8 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Configuration | Potentiometer |
| Memory-Type | Non-Volatile |
| Wiper-Memory | Non Volatile |
| Taper | Linear |
| Manufacturer | Intersil |
| Product Category | Data Acquisition - Digital Potentiometers |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Voltage-Supply | 5V |
| Operating-Supply-Current | 50 uA |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Resistance-Wiper-Ohms-Typ | 200 |
| Taps-per-POT | 32 |
| Number-of-Taps | 32 |
| Resistance-Ohms | 10k |
| Resistance | 10 kOhms |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.019048 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Features | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
X9315WSZ is available at OMO Electronic.We can offer X9315WSZ for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
X9315WSZ Price & Stock
Intersil X9315WSZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wuhan P&S | X9315WSZ | 800 | 28.36 | 28.36 | 28.36 | 20.26 | 20.26 | 2019-12-16T07:49:24Z |
| LTL Group | 4557166 | 1,200 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T06:25:25Z |
| Florida Circuit | X9315WSZ | 778 | - | - | - | - | - | 2019-12-04T13:04:18Z |
| Bison Technologies | X9315WSZ-163127-INTERSIL | 800 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Direct Components | X9315WSZ | 10,826 | - | - | - | - | - | 2019-12-05T20:50:49Z |
| GreenTree Electronics | X9315WSZ | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Quest | X9315WSZ | - | - | - | - | - | - | 2019-12-14T11:32:31Z |
| Dana Microsystems | X9315WSZ | 211 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T20:42:37Z |
| Abacus Technologies | X9315WSZ | 2,032 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | X9315WSZ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for X9315WSZ due to regional differences or acquisition. X9315WSZ may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)