- Mfr. #:
- X9318WP8IZ
- Description:
- Digital Potentiometer ICs X9318WP8IZ 100-TAP 10KOHM UP/DWN INTERF
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Temperature-Coefficient-Typ | ±300 ppm/°C |
|---|---|
| Tolerance | ±20% |
| Series | XDCP |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Packaging | Tube |
| Configuration | Potentiometer |
| Memory-Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Manufacturer | Intersil |
| Product Category | Data Acquisition - Digital Potentiometers |
| Supplier-Device-Package | 8-PDIP |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage-Supply | 5V |
| Resistance-Wiper-Ohms-Typ | 40 |
| Resistance-Ohms | 10k |
| Number-of-Taps | 100 |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
More Information
Part No. X9318WP8IZ is now available at OMO. Request a quote of X9318WP8IZ please use the request quote or email us a RFQ.
X9318WP8IZ Price & Stock
Renesas X9318WP8IZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | X9318WP8IZ-ND | - | - | - | - | 19.52 | 19.52 | 2019-12-24T14:00:29Z |
| Newark | 20M5981 | - | - | - | - | 18.15 | 18.15 | 2019-12-25T03:48:40Z |
| Avnet Europe | X9318WP8IZ | - | - | - | - | 26.50 | 20.67 | 2019-12-24T08:04:15Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for X9318WP8IZ due to regional differences or acquisition. X9318WP8IZ may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL