- Mfr. #:
- XM4C129XNCZADI1
- Description:
- IC MCU 32BIT 1MB FLASH 212NFBGA Tiva C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package-Case | nFBGA-212 |
|---|---|
| Packaging | Tray |
| Series | Tiva C |
| Processor-Series | Tiva C |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Data-RAM-Type | SRAM |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Oscillator-Type | Internal |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Data-ROM-Type | EEPROM |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Interface-Type | CAN I2C SPI UART USB |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, QEI, WDT |
| Core | ARM Cortex M4 |
| Data-Converters | A/D 24x12b |
| EEPROM-Size | 6K x 8 |
| Data-ROM-Size | 6 kB |
| Core-Size | 32-Bit |
| Data-Bus-Width | 32 bit |
| Operating-Supply-Voltage | 3.3 V |
| RAM-Size | 256K x 8 |
| Data-RAM-Size | 256 kB |
| Supplier-Device-Package | 212-NFBGA (10x10) |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 2.97 V ~ 3.63 V |
| Program-Memory-Size | 1MB (1M x 8) |
| Number-of-I-O | 140 |
| Number-of-ADC-Channels | 2 |
| Speed | 120MHz |
| Maximum-Clock-Frequency | 120 MHz |
| ADC-Resolution | 12 bit |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
| Core-Processor |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of XM4C129XNCZADI1 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
XM4C129XNCZADI1 Price & Stock
Texas Instruments XM4C129XNCZADI1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 2387294 | - | 170.65 | 157.62 | 134.71 | 113.45 | 113.45 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Avnet Europe | XM4C129XNCZADI1 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-12T08:35:17Z |
| LTL Group | 4566167 | 102 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T00:43:02Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for XM4C129XNCZADI1 due to regional differences or acquisition. XM4C129XNCZADI1 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.