- Mfr. #:
- XMC1100T016X0032AAXUMA1
- Description:
- Microcontrollers - MCU ARM Microcontrollers - MCU XMC1000
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | XMC1000 |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Supplier-Device-Package | PG-TSSOP-16-8 |
| Oscillator-Type | Internal |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Connectivity | I2C, LIN, SPI, UART/USART |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT |
| Core-Processor | ARMR CortexR-M0 |
| Data-Converters | A/D 6x12b |
| Speed | 32MHz |
| Program-Memory-Size | 32KB (32K x 8) |
| Core-Size | 32-Bit |
| RAM-Size | 16K x 8 |
| Package-Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Number-of-I-O | 14 |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
XMC1100T016X0032AAXUMA1 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
XMC1100T016X0032AAXUMA1 Price & Stock
Infineon XMC1100T016X0032AAXUMA1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4566203 | 736 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Nexxon | XMC1100T016X0032AAXUMA1 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Infineon has several brands around the world that may have alternate names for XMC1100T016X0032AAXUMA1 due to regional differences or acquisition. XMC1100T016X0032AAXUMA1 may also be known as the following names:
- Infineon Technologies
- INF
- INFIN
- INFI
- INFINE
- INFINEO
- INFINION
- SIM
- INFENION
- INFIEON
- INFINEON TECH
- INFINEN
- IFT
- IFX
- INFN
- INFINEON/SIEMENS
- INFINEON TECHNO
- IR/Infineon
- INFINEON TECHNOLOGIES (ASIA
- INFINEON TECHNOLOGIE
- INFINEON TECHNOLOGIES ASIA PACIFIC PTE LTD
- INFINEON TECH ICs
- INFINEON/PBF
- INFINEON TEC
- InfineonPb